Ja osobne som sa poprvé s vankúšom zoznámila v lete pred rokom(2017), keď som sa dozvedela, že mi môže pomôcť, keď ma občas potrápi krčná chrbtica a vankúš, ktorý som mala mi nevyhovoval. No a nebola by som to ja, keby som si ho hneď aj neskúsila ušiť. Odvtedy je mojím verným spoločníkom.
Takže teraz Vám zhrniem výhody špaldového vankúša.
- Vankúše sú vhodné do kresla alebo pohovky na podopretie hlavy pri oddychu, ale aj na každodenný spánok.
- Špaldové vankúše pomáhajú pri únave, vyčerpanosti.
- Sú výbornou voľbou pri problémoch krčnej chrbtice, stuhnutom krku.
- Blahodarne pôsobia pri migréne, nespavosti.
- Špaldové plevy sú pružné, elastické a dokonale sa prispôsobujú kontúram vášho tela.
- Plevy jemne masírujú zátylok, pohlcujú telesný pot a odvádzajú nadbytočné teplo. Tím vytvárajú príjemnú klímu pre zdravý spánok. Vďaka schopnosti zadržiavať vzduch je možné ich nahrievať (na radiátore, na slnku) a prikladať na bolestivé miesta. Ich výhodou je vysoká znášanlivosť aj pre alergikov.
Čo sa týka starostlivosti, vankúše pravidelne vetráme a nechávame podľa možností často na slnku. Dlho voňajú po slame, príjemne šuštia. Náplň vankúša sa odporúča vymeniť raz za 3-4 roky, aby boli zachované jej priaznivé účinky. Plevy sa tak ako iný prírodný materiál časom vzájomným trením opotrebúvajú. Ak sa vankúš uleží, jednoduchým natrasením ho dáme do pôvodného tvaru. Vankúše, na ktoré majú zips, vieme po vysypaní výplne vyprať, no ja osobne odporúčam aj obliečku, ktorú môžeme prať častejšie a nemusíme tak často vysypovať vankúš.
A prečo sme sa rozhodli pre ľan?
- Ľanové vlákno je silné a odolné voči odratiu.
- Ľanové výrobky neelektrizujú a teda nepriťahujú prach, sú antibakteriálne a teda vhodné aj pre alergikov.
- Ľan má antiseptické vlastnosti a potlačuje rast baktérií, hub a plesní, ľanová látka je netoxická a nespôsobuje podráždenie kože a slizníc.
- Pretože len dobre pohlcuje a odovzdáva vlhkosť aj teplo a je vysoko priedušný v zime hreje a v lete chladí, teda má výborné termoregulačné vlastnosti.
- V neposlednej rade výrobky z ľanu majú krásny povrch.
Ponúkame Vám vankúše väčšie či menšie oddychové, v rôznych farebných prevedeniach, malé aj v bavlne, pretože bavlna ma oslovila svojou farebnou rôznorodosťou.